Žlučníková dieta

Žlučník dokáže člověka pořádně potrápit. Žlučník je velmi důležitým orgánem v našem těle. Má důležitou úlohu v procesu trávení potravy. Náš poměrně nezdravý život a především přemíra mastných potravin, které konzumujeme, přetěžují dlouhodobě náš žlučník.

Není tedy divu, že ve středním a starším věku se lidé často potýkají s různými zdravotními problémy žlučníku. Může se jednat o žlučníkové kameny, žlučníkovou koliku, zánět žlučníku, případně také o nádor žlučníku. Lékaři dnes zcela běžné umí v těchto situacích pomoci. Je ale potřeba přijít včas. V mnoha případech pomůže operativní odstranění žlučníku. Váš lékař Vám jistě poradí, stavte se u něj.

Bez žlučníku se dá žít. Je sice důležitý v procesu trávení tuků, není ale pro život nebytný. I po jeho odstranění může člověk, za předpokladu dodržování správné životosprávy, žít kvalitní život.

K čemu je tedy dobrá žlučníková dieta?

V dřívějších dobách měla velký význam v léčbě potíží spojených s onemocněním žlučníku. Dnes tento význam pomalu ztratila a jej role je spíše v oblasti preventivní a také ulevuje nemocnému symptomaticky.

Žlučníková dieta má šetřící charakter. Ten se projevuje jednak výběrem potravin a také jejich úpravou. Cílem diety je především snížit celkové množství tuků ve stravě. V rámci žlučníkové diety by člověk neměl přijímat více než 60g tuků/den. Zároveň by strava měla být pestrá a měla by obsahovat dostatek vitamínů a minerálů.

Při přípravě jídla se vyhýbáme zahušťování tučnou jíškou. Je vhodné ji v případě potřeby nahradit nasucho opraženou moukou nebo moukou rozmíchanou ve vodě. Do žlučníkové diety rozhodně nepatří smažení a grilování. Raději maso upravujeme tak, že jej dusíme, případně vaříme. Vyhýbáme se přepalování tuků, protože právě ty dovedou nemocný žlučník pěkně potrápit. Raději si připlatíme za kvalitní olej a máslo a použijeme jen malé množství.

Mezi jídla zcela nevhodná při žlučníkové dietě patří tučná masa, uzeniny, vnitřnosti, zavináče, uzené ryby, jelita a jitrnice, paštiky, tučné a zrající sýry, ořechy, smažená nebo vařená vejce, vaječné saláty, majonéza. Z ovoce raději vynecháme kokos, hrušky, maliny, jahody, čerstvé třešně a rybíz. Vyhýbáme se i máku. Rozhodně neuděláme chybu, když si odpustíme kapustu, zelí, květák či papriku, česnek a syrovou cibuli. Nevhodným jídlem během žlučníkové diety jsou moučníky, sladká jídla, alkoholické nápoje, limonády s bublinkami, smetanové omáčky a polévky a také luštěniny. Chybu neuděláme, když výrazně omezíme kořeněná jídla.

 

 

Comments are closed.