VÝŽIVA

Zdravý životní styl, jehož hlavní součástí je zdravá výživa a dostatek pohybu a tělesné aktivity, si všichni utváříme již od dětství. Velký podíl na našem dnešním více či méně zdravém jídelníčku měli samozřejmě naši rodiče a možnosti doby, ve které jsme vyrůstali. A stejně tak se dnes i my, jakožto rodiče, aktivně podílíme na tom, jaký životní styl si vybudují a osvojí naše děti.

Britská studie z roku 2005 zkoumala dodržování doporučené konzumace ovoce a zeleniny u předškoláků. Obecné doporučení pro tuto věkovou skupinu představuje celkem pět porcí ovoce a zeleniny během každého dne. Pouze 16% dětí z dotázané skupiny dodržovalo uvedené denní porce. Na druhé straně až 14% dětí nejedlo zeleninu a ovoce vůbec.

PROGRAM „ROSTEME S CHUTÍ“

Podle paní Petry Režné z projektu Zdravá pětka mají děti raději ovoce než zeleninu a dávají přednost barevným jídlům. Jako nejmilejší svačinu jmenují banán, mrkev, meloun. Svou roli zde také hrají barvy jako je žlutá, oranžová a červená. Žlutá na děti působí vesele, oranžová je spojována s představou slunce a tepla, červená je výrazem aktivity a energie (které malí školáci spotřebují opravdu hodně). Děti tyto barvy upřednostňují nejen v jídle.

Ve školní družině jsou tak nejdříve z modelíny rozebrány právě tyto veselé a jasné barvy. Naopak nemají moc rády zelenou, která jim připadá jedovatá. Z barevného ovoce můžeme společně s našimi školáky připravit veselé svačinky. Sami si mohou pro kamarády na odpoledne zhotovit ovocné špejle, či si s ovocem pohrát a tvořit veselé obrázky. Nápadům se meze nekladou.

ODBORNÁ SPOLUPRÁCE

Na programu „Rosteme s chutí“ spolupracovali:

  • MUDr. Miroslava Houšťková, Gastroenterologická ambulance KDDL VFN a 1. LF UK Praha
  • Ing. Petr Havlíček, odborný poradce na výživu