ROSTEME S CHUTÍ – DOTAZY Z PORADNY

NA VAŠE DOTAZY ODPOVÍDÁ

MUDr. Sylva Šebková

Vystudovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze a nyní pracuje jako sekundární lékařka na dětském a novorozeneckém oddělení. Mezi její zájmy patří jízda na koni a rodina. Nejoblíbenějším nápojem je banánový koktejl.
Recept: 2 banány, ½ litru mléka, trochu cukru a v mixéru vše zamíchat. Dobrou chuť!

MUDr. Miroslava Adamcová

Je odborným lékařem v oboru dětského lékařství, pracuje na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN a 1. lékařské fakulty UK v Praze. Její specializací je dětská gastroenterologie a výživa.
Ve svém volném čase se věnuje vaření, divadlu a plavání. Má ráda literaturu převážně sci-fi.

DOTAZY A ODPOVĚDI:

 

Markéta Bradáčová
Dobrý den,. mám roční holčičku a z krve jí zjistili alergii na kravské mléko. Dostává asi 400ml Nutrilonu Pepti MCT za den a jinak žádné mléčné výrobky. Nemůže mít nedostatek vápníku nebo mít nedostatek živých bakterií, když nesmí jogurty? Mohu zkusit sójové jogurty, nebo je taky riziko alergie na sóju? Co jí tedy lze namazat na pečivo, když téměř vše obsahuje bílkovinu kravského mléka? Lze jí alespoň výjimečně něco dát – žebrá, když vidí nás, jak jíme.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte u holčičky potvrzenou IgE alergii na bílkovinu kravského mléka, má více než padesáti procenti pravděpodobnost alergie i na bílkovinu sojového mléka. Proto bych výrobky ze soji nepodávala. Jediná možnost je navýšit příjem mléka Nutrilon pepti MCT ( můžete zkusit ovocné koktejly, kaše nebo zmrzliny. Pokud nebudete úspěšná, poraďte se s pediatrem o možnosti navýšení substituce vápníku.
Krupičková Romana
Dobrý den,mám dceru,které bude v červenci 07 8let.Navštěvuje 2 třídu.Mám trochu problém s její váhou.Váží skoro 35kg s má i bříško.Teď přes zimu jak nemůže chodit ven kvůli počasí a má méně pohybu je to hodně znát.Můžete mi poradit jak ji upravit jídelníček.Mám strach aby se jí ve škole nezačali smát.Z mého pohledu se nepřejídá,ale myslím si že má sklony k obezitě jakmile má nedostatek pohybu.Přes léto je to celkem v pořádku.Sladkosti moc nejí,má ráda skoro vše(zeleninu,celozrné pečivo,lupínky,mléko,jogurty). Děkuji za jakoukoliv radu

Dobrý den, pokud, jak píšete, nemá dcerka sklony k přejídání ani k nadměrné konzumaci sladkostí, je třeba jí nalézt některou z fyzických aktivit i v tomto období. Řešením může být sport provozovaný v kryté hale ( např. tenis), levnější variantou je sokol, kde rovněž nebývá o pohyb nouze nebo plavání či bruslení. I v tomto počasí se dá při adekvátním oblečení chodit ven na procházky. Držím palce a věřím, že určitě nějakou aktivitu s dcerou vymyslíte.
Kristyna Zuborňáková
Dobry den, chtěla bych se zeptat. Mám holčičku 20 měsíců 11 kg 86 cm ráno snídá čaj, mléko nebo sunar mi odmítá, na odpolední svačinku 4*do týdne jogurt + sýry a na noc 200 ml sunaru každý den. Stačí takový obsah mléčných výrobků v jídelníčku u tak starého dítěte. A ještě bych měla jeden dotaz: co jí mám přidat do jídelníčku když má problémy se stolicí, jde na záchod ob 1 den až 2 dny. Všechno ovoce, zeleninu a ovoc. štávy(doma vyráběné) miluje a má je v jídelníčku každý den v jakékoliv podobě. Děkuji za odpoveď

Dobrý den, v batolecím věku by mělo dítě vypít 500 ml mléka denně plus mléčné výrobky. Zkuste proto mléko zařadit do jídelníčku třeba jako dopolední svačinku. Pro zvýšení frekvence stolice je třeba dostatek vlákniny, který by u dvouleté holčičky měl být 5 g na den. Zaručeným receptem je například vločková kaše. Pokud však nemá před stolicí problémy s bolestmi břicha, je možné, že jednou za 1-2 dny je normální rychlost jejího metabolismu, kterou není nutné řešit.
renata
Mam osmi letou dceru. Váží 42kg, chodí do druhé třídy, nejí žádné ovoce a zeleninu. Jak mám nahradit v jídejním režimu tyto věci. Za rok a pul přibrala 12kg. Sladkostí se nepřejída. Děkuji za odpověd

Dobrý den, bohužel nepíšete, jak je Vaše dcerka vysoká. Přesto se však domnívám, že 42 kg na druhou třídu je váha vyšší. Ovoce a zelenina lze částečně nahradit různými vitamínovými preparáty, ale ani ty nemohou tuto důležitou součást jídelníčku zcela zastoupit. Pokud máte pocit, že příjem potravy neodpovídá u Vaší dcerky nárůstu její váhy, poraďte se s její praktickou lékařkou, nelze totiž zcela vyloučit hormonální příčinu váhového příbytku.
Naďa
Dobrý den, mám 8-letou dceru, která chodí do 2. třídy a stravuje se ve školní jídelně. Od mala špatně jí maso, měla kazivost předních zubů, tak se jí špatně kousalo. Teď už má zuby druhé, ale masu stejně moc na chuť nepřišla. Obecně je v jídle vybíravá. Nejí třeba ryby, protože mají kosti. Se zeleninou a ovocem problém není. Ale má hodně ráda sladké. Jakmile dostane sladké jídlo (třeba kaši, knedlíky, buchtičky, atd.), tak to sní vše. Takže ji musím hlídat, aby k tomu sama neměla přístup (třeba sušenky, bonbony). Pohyb má ve škole a 1x týdně chodí na tancování. Měří 132 cm a váží 27,5 kg. Chtěla jsem se zeptat, jak ji donutit, aby jedla maso a jak často děti můžou sladké. Děkuji za odpověď. Zdraví Naďa

Dobrý den, obecně platí, že sladké by měly jíst děti, co možná nejméně, takže težko říct, jak často. Prostě co nejméně. Sladkosti ale lze nahradit např. sušeným ovocem. O hořké čokoládě je zase známo, že je zdravá. Ovšem, ne ve velkém množství. K té otázce, jak naučit jíst maso bych snad řekla je tolik, že donucováním ničeho nedosáhnete, ba naopak. Zkoušejte maso dceři nabízet v nových úpravách, to je snad jediné, co lze na tuto otázku odpovědět. Hezký den.
Iveta
Dobrý den rok co rok mám problém a to s vánočním pečivem vanilkových rohlíčků stále nemohu sehnat nějakou náhradu za oříšky abych konečně mohla upéci tkz.vanilkové rohlíčky můj syn David je na ně alergický tak vás prosím jestli náhodou neznáte nějakou surovinu která nahradí oříšky abych mohla upéci vanilkové rohlíčky děkuji s pozdravem Iveta

Dobrý den, místo oříšků bych použila např. opražené mandle, ale pozor, někdy bývá zkřížená alergie na mandle a ořechy. Pokud by tedy nešly použít ani mandle, pak bych vyzkoušela opražené ovesné vločky. Musí jich být ale méně než oříšků, jinak by Vám těsto nešlo zpracovat. Doporučuji redukovat dávku tak na polovinu.
Zdeňka
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli může 1,5letý syn trvanlivé polotučné mléko(pouze na vaření), ryby(kapr část s dlouhými kostmi),vnitřnosti(mlíčí) a nebo polévku, také ochutnal drůbeží paštiku(1x/měsíc) a dietní párek (2x/měsíc) doufám,že to moc nevadí. Alergie na mléko a ryby v rodině nejsou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v tomto věku by měla být strava dítěte co možná nejvíce pestrá. Párky a trvanlivé mléko bych mu však asi nedávala,neboť obsahují mnoho konzervačních látek, kapr určitě nevadí, no a s drůbeží paštikou je to podobné jako s párky. Vzhledem k tomu, že dnes se dá jen stěží najít nějakou potravinu, která by byla zcela absolutně zdravotně nezávadná, platí, že není dobré dávat dítěti dlouhou dobu stejné jídlo. Takže jsme se dostali opět k tomu, že jídelníček by měl být pestrý.
Andrea Palátová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli může 1,5letá dcera kaši z kravského mléka polotučného.A od kdy jsou vhodné pro děti oříšky?A ještě poslední dotaz jestli stačí příjem mléčných výrobků k snídani jogurt,odpoledne pribináček nebo ovocný tvaroh a 3x do týdne kaše z mléka(200ml),na noc a vnoci kojím(3x), nebo mám dávat ještě navíc batolecí mléko?. Děkuji

Dobrý den, obecně doporučujeme do tří let věku dítěte k pití mléko batolecí. Na vaření můžete od roku používat i kravské mléko polotučné, např. do bramborové kaše, do omáčky, polévek. Kaše mléčné, jako je kaše obilná, rýžová, ovocná je do osmnácti měsíců lepší podávat ještě batolecí, ale dále můžete vařit i kaši krupičnou z běžného polotučného mléka. Pokud vaše holčička má denně jogurt i ovocný tvaroh a v noci ještě kojíte, není zatím třeba přidávat další mléčnou porci. Pokud byste již s kojením chtěla skončit, pak doporučuji přidat ještě jednu porci batolecího mléka (200ml) ráno k snídani. Oříšky by měly děti dostávat až ve věku, kdy již dokážou jídlo dobře rozkousat a polykat. Je to tak po třetím roce věku. Pokud nemáte v rodině riziko vzniku alergie, pak oříškové těsto z mletých oříšků může dítě dostávat již po roce věku.
Jana
Dobrý den,včera jsem Vám zasílala dotaz ohledně mé 3 leté dcery.Domnívala jsem se,že odpověd nebude zveřejněná na internetových stránkách,ale že jí dostanu na svoji e-mailovou adresu.Tam jsem si přečetla pouze poděkování za dotaz.Je ještě možné na můj dotaz odpovědět na můj e-mail?Děkuji.

Odpověď již byla odeslána. Děkuji za Vaši otázku.
Romana
Dobrý den, prosím o radu. Mám 9ti letého syna, měří 145 cm a váží 34 kilo. Ačkoliv se u něj od malička snažím o zdravou výživu má nyní období (cca 2-3) roky, kdy nepozře nic jiného, než croissanty či křupinky k snídani, na svačinky různé cereální tyčinky či sušenky, ale i jogurt, večeře zásadně bílé pečivo s medem, max. máslem. Pije dost mléka. Ovoce či zeleninu do něj dostanu minimálně. Začíná mít problém se stolicí. Ačkoliv mu stále vysvětlujeme, jaké bude mít zdravotní problémy, vše marné. Jediná možnost asi je, nekupovat nic z výše uvedeného. Ale jak ho přesvědčit, aby jedl lépe sám od sebe? Děkuji

Dobrý den, předem musím poznamenat, že složení jídelníčku Vašeho syna není vůbec katastrofální. Jediné, co v něm chybí je to ovoce a zelenina. Je však opravdu obtížné a myslím, že i nevhodné, dítě do něčeho vyloženě nutit. Zkoušejte spíše nabízet různé druhy zeleniny a ovoce, třeba i ve formě salátů, džusů aj. Na problémy se zácpou jsou vhodné kompoty, džusy, ale i např. vločková kaše s tím medem, co má tak rád. Jinak výška i váha Vašeho syna je naprosto normální a odpovídající jeho věku.
Hana Kramplová
Dobrý den,mám 7 letého syna s váhou 35 kg a ráda bych se zeptala, zda to není moc…irka je velký jedlík a má rád skoro vše.Navíc je hyperaktivka s tím,že místo extra pohybu spíšehodně mluví …Ráda bych ho více nutila k pohybu,ale je spíše lenoch.I když jezdí na kole, bruslích i 1x týdně chodí do sportovního kroužku.Poradíte mi trošku s potravinami, kterými bych ho mohla více zasytit?Má také rád mléko (2dcl denně) a používáme plnotučné..neměla bych ho už vyměnit za nízkotučné?Díky předem za radu..Hanka z Olomouce

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste mi nenapsala, jak je Váš chlapec vysoký, lze jen stěží odhadnout, zda-li se u něj jedná o obezitu. Na sedm let je 35 kg dost, ale pokud je chlapec vyšší než jeho vrstevníci může být váha ještě v normálu. Pro děti platí dvojnásob, že jejich strava by měla být pestrá. Chcete-li, aby Váš chlapec mírně ubral na váze, je vhodné v jeho jídelníčku omezit sladkosti, tučná jídla ( mléko zkuste spíše polotučné) a nahradit je potravinami celozrnými, dostatkem zeleniny a ovoce. Jíst by Váš Jirka měl spíše častěji a menší porce. Důležité je také omezit na minimum ( nevím jak na tom je zrovna Jirka) sledování televize a počítače a zajistit pravidelný pohyb. Takže nic nového, ale stará dobrá pravidla snižování tělesné váhy.
Marcela
Dobrý den, chtěla bych se zeptrat, zda je to už podvýživa, když moje dvou letá dcera váží 10,4kg… musím říci že i moje 4letá dcera je hubeňour a váží 15,6…. TA mladší je takový náš otesánek a sní na co přijde, od zeleniny, ovoce, knedlíků (ne jen jednoho) až po maso a šušenky .. jen ta váha jí nejde zvednout. Ta starší s tou je to už horší, poslední dobou přestává jíst, z polévky sní 3 lžičky a tím oběd skončil – druhého jídla se už nedotkne.. ale sušenky a nesqUIK jí … sní i celého jogurta k snídani… ale tím to už končí :o(

Dobrý den, bohužel jste uvedla jenom hmotnost Vašich dcer, ne jejich výšku. U dětí je důležité vědět i jejich tělesnou výšku k posouzení jejich celkového prospívání. Také je důležité sledování vývoje výšky a hmotnosti v určitém časovém úseku. Pak se teprve můžeme vyjádřit k tomu, zda prospívají nebo je jejich hmotnost nízká. Požádejte o zhodnocení růstové křivky jejich pediatra. Co se týká Vaší starší holčičky, zřejmě je v jídle vybíravá a to bývá problém. Pokuste se zpřísnit režim a v případě, že nebudete úspěšní, poraďte se o přístupu s dětským psychologem.
Lucie
Dobrý den,máme 8-letého,hyperaktivního synka.Po narození prodělala těžkou meningitidu a má další vážné fyz.poškození,např.poškození kyčelních kloubů a pod.Poté co jsme syna ve 3-měsících přivezli z porodnice,jsme měli dojem,že málo pije.Vypil třeba jen 10 ml mléka a stačilo mu to.Sice přibíral,ale jen velice pomalu.Dnes váží 20kg a měří 140 cm.Problémy s jídlem jsou neustále na denním pořádku.V jídle se doslova dloube-vybírá věci,které mu nechutnají.Po několika minutách má tendenci od jídla odcházet-na záchod,pro něco důležitého a pod.Ve výsledku má na talíři většinou stejné množství jídla/samozřejmě naprosto studeného/,které jsem mu předložila,pouze rozdělené souměrně na prvočástice.Mám pak dojem,že vůbec nic nesnědl a velice mě to trápí,protože působí až vyzáblým dojmem.Dětská lékařka mu na nechutenství předepsala lék Peritol,který však zabírá pouze na nějakou dobu a poté ho musím vysadit a začít po delší pauze znovu dávat.I tak jí velice málo.Snažím se mu vařit jídla,která má rád,což jsou většinou sladké pokrmy jako palačinky,ale naprosto odmítá jíst maso v jakékoliv formě a omáčky jen sporadicky.Nyní nastoupil do 1.třídy a hrozím se toho,že ve školní jídelně nebude jíst vůbec.Prosím Vás tímto o radu a Váš názor.Děkuji.

Dobrý den, přestože je výška 140 cm na 8 let věku více než dostatečná, 20 kg je opravdu málo. Myslím, že by si Váš syn zasluhoval podrobné vyšetření v dětské gastroenterologické ambulanci. Nevím odkud jste, ale výborná ambulance je například v Praze na Karlově (patří pod VFN Na Karlově náměstí). Už jen kvůli tomu, jaké velké starosti jste si se synem dosud užila, bych nebrala tyto problémy na lehkou váhu.
Denisa Kunešová
Dobrý den, mám roční dvojčata s rozdílným prospíváním. Již v těhotensví byl problém s růstovou retardací plodu B. Porodní váha Nikolky byla 1310g a výška 37cm. Natálka měla 2050g a 43cm. Nyní roční váha holek je 5310g a 8000g. Nikolka dlabe jen kaše, sladké jogurty a jahodové přesnídávky. Nic jiného si nevezme, navíc se začíná v rámci možností pohybovat, takže nemá žádné hmotnostní přírůstky. Dosavadní jídelníček: mléko Nutr. AR2 – zahuštěný kaší 3x 170ml, 1x 100ml sladký jogurt a 1x 100ml přesnídávka. Kousek banánu a bebe sušenku, jiné tekutiny odmítá.

U dětí s nižší porodní hmotností a dětí předčasně narozených někdy bývá problém s příjmem potravy a prospíváním. Nevím, zda se u Vaší holčičky projevuje např. i mírné opoždění neurologického vývoje nebo ne. Tyto děti totiž většinou obtížně polykají tuhá sousta nebo naopak stravu tekutou. Může to souviset s určitou nekoordinací polykacího aktu, která bývá na neurologickém podkladě. Někdy je následkem dlouhodobého krmení žaludeční sondou. Bylo by jistě vhodné Vaší Nikolce propočítat individuální jídelníček a pokud se narodila i mírně předčasně, korigovat ho k jejímu aktuálnímu věku. Pokud nejste již ve sledování odborné poradny pro děti s rizikovým vývojem nebo poradny pro dětskou gastroenterologii a výživu, měla byste se prostřednictvím pediatra na tuto poradnu obrátit.
Jeřábek J.
Dobrý den,máme vnuka věk 4 roky.jeho strava se skládá zkakaového granko nápoje,kterého vypije denně cca 1až2 litry.Ostaní stravu víceméně odmítá.Mám dotaz nemůže to mít vliv na jeho vývoj.Současně má také velké potíže s vyluč. stolice. Dškuji

Jeden až dva litry kakaového Granka je určitě příliš. Může každopádně souviset i se zácpou Vašeho vnoučka. Vhodnější by byly rozhodně ovocné šťávy, minerálka, ovocné čaje. Určitou část mohou nahradit i jogurtové nápoje, které většinou dětem velmi chutnají a mají širokou škálu ovocných příchutí. Množství kakaového nápoje bych omezila na 1 hrneček denně.
Lenka Kozarová
Dobrý den,mám ročního chlapečka,kterého stále kojím.Dávám mu jíst už i kašičky,zeleninu vařenou,ale dává přednost mateřskému mlíku.Mám ho nutit do jídla?

Strava ročního dítěte by jistě měla být již pestřejší než jen mateřské mléko. Dítě v tomto věku potřebuje již i zdroj vlákniny, stopových prvků z jiných druhů potravin – třeba zeleniny, ovoce a obilovin. Zdrojem vápníku mohou být i mléčné výrobky, např. jogurt a sýry. Určitě zkoušejte Vašemu chlapečkovi nabízet další druhy potravin.
Nikola Novotná
Dobrý den,chtěla bych vědět proč se dětem do 3let nemá dávat kravské mléko a proč se nemá solit?Děkuji

Omezením podávání kravského mléka lze docílit snížení rïzika alergizace dítěte. Domnívám se, že toto striktní omezení stačí do 2 let věku, dále již lze mléko do jídelníčku zavádět. Lepší je však ze začátku trochu ředit. Solení je lepší omezovat z důvodu rizika vysokého krevního tlaku a zátěže ledvin. Od druhého roku lze však jídla lehce přisolit. Děti většinou s nesolenými jídly nemají problém, protože zkrátka nic jiného neznají.
Alena Plánková
Mám čtyřletou dceru a je typické dítě nejedlík je potřeba ji poříd dokrmovat a strašně dlouho jí, drží jídlo v puse. V roce a půl ji zjistili alergii na kravské mléko tak jsem vysadila veškeré jogurty, kremáčky a dávala jí sojové mléko. Nyní chodí do školky a paní doktorka doporučila že máme s mlíkem znovu začít , pokud jí to nebude dělat problémy tak žádné dietní omezení není potřeba. Alergii na mléko ji zjistili na základě pomalého růstu z krve jiné příznaky neměla jako třeba průjem vyrážka ap. Přírustek váhy je přád velmi malý má 13 kg a je opravdu moc drobná, je pravda že je pořád v pohybu. Jak postupovat ve výživě takového dítěte? Děkuji

Vážená paní Plánková, problém Vaší holčičky bych viděla jako širší než jen alergie na bílkovinu kravského mléka a charakteristiku „dítě nejedlík“. Uvádíte, že holčička ve věku čtyř let váží 13kg. Myslím, že by měla být více vyšetřena s ohledem na možné polyvalentní potravinové alergie nebo i nesnášenlivost lepku a další možné příčiny neprospívání. Obecně lze říct, že ne všechny děti, které se charakterizují jako alergici na bílkovinu kravského mléka v kojeneckém věku mají tuto nemoc po celý život, někdy se jedná jen o přechodnou intoleranci a souvisí s dozráváním imunitního systému dítěte. Pak by samozřejmě ve čtyřech letech již mohlo takové dítě mléko tolerovat.
Vlaďka Kočica
Mám 14-měsíční dítě – kluka a chtěla bych se zeptat na 2 problémy. 1. – máme u něj podezření na hyperaktivitu – dá se u tak starého dítěte toto diagnostikovat a příp. nějak ovlivnit? 2. – problém ho nakrmit, máme pocit,že toho málo sní, chtěla jsem poprosit, kde bych našla nějaké výživové tabulky, poměr tuky – cukry – bílkoviny pro tak staré dítě, kolik má přijmout kJ. Děkuji , S pozdravem Vlaďka Kočica

Hyperkinetický syndrom s poruchou pozornosti, nebo-li ADHD lze diagnostikovat až mezi 3.-5. rokem věku, v praxi však daleko většinou až kolem 6. roku, kdy dítě nastupuje do školy. Právě v tomto období, kdy se od dítěte vyžaduje soustředění, se porucha nejvíce projeví. Poruchu diagnostikuje dětský psycholog nebo psychiatr ve spolupráci s neurologem. Pro batolecí věk, ve kterém se právě vaše dítě nachází, je typické, že dítě jí velmi nevyrovnaně. Jeden den toho sní více, druhý méně, což se může rodičům jevit jako ztráta chuti k jídlu. Ve druhém roce života se má dítěti nabízet jídlo pětkrát denně ( z toho dvě svačiny). Strava by měla být pestrá a obsahovat mléčné výrobky, maso, ryby, drůbežm vajíčka, luštěniny, zeleninu, ovoce a cereálie. Tuk ani cholesterol by neměl být v tomto věku omezován. Denně by mělo dítě vypít půl litru mléka. Je třeba omezovat konzumaci cukrovinek a sladkých šťáv a limonád. Důležitý je i dostatek vlákniny ( v množství 5g/den).
Silvie Břehovská
Dobrý den, lze sestavit na míru jídelníček pro dítě s dispozicí k obezitě (7let). Má cca 5 kg nadváhu. Holčička kojená 2 roky, alergie na pyl, od 1 roku atopycký ekzém. Jinak zdravá. Pohyb 2x týdně aerobic. Děkuji za odpověď.

Jídelníček tzv. na míru je možné sestavit. Zabývají se tím specializovaní pediatři, kteří se vyškolili v oboru obezitologie. Zeptejte se Vašeho dětského lékaře, kde má nejblíže Vašemu bydlišti tento specialista ambulanci. Na úrovni krajů dokonce existují i tzv. obezitologická centra. Ve většině případů je vhodné u obézního dítěte před dietou provést vyšetření hormonálních hladin – tzv. endokrinologické vyšetření. Nerovnováha hormonů může být rovněž příčinou obezity. Je moc dobře, že tento problém u svého dítěte řešíte včas.
Andrea Neuwirthová
Vím,že je prospěšné, dávat dětem ryby.Mohu svému dvouletému synovi dělat pomazánku z rybích konzerv (olejovek)?

S rybami to není jednoznačné. Na jednu stranu obsahují jód a tělu prospěšné nenasycené mastné kyseliny, na druhou stranu vlivem kontaminace moří a řek také těžké kovy, pesticidy a jiné škodliviny. Ty však mohou být v dnešní době často přítomny i v zelenině, mase a jiných potravinách. Osobně se domníván, že pokud budete rybí pomazánku synovi připravovat občas (jednou týdně až jednou za 10 dní), přispějete tak k pestrosti jeho jídelníčku.
Tomáš Erat
Je pravdou, že banány obsahují hodně draslíku? K čemu je dobrý?

Ano, banány jsou významným zdrojem tohoto prvku. Draslík je důležitý pro správnou funkci nervů a svalů. Je důležitý také při regulaci krevního tlaku.
Martina Malá
Mám kojené téměř půlroční miminko. Jakým ovocem bych měla začít při zahájení přikrmování?

Určitě banánem, neboť na banány na rozdíl od jiného ovoce bývá jen vzácně alergie. Každopádně je vhodné ovoce alespoň ze začátku nekombinovat, aby v případě alergické reakce bylo jasné, na které ovoce dítě zareagovalo.
Marcela Brabcová
Slyšela jsem o alergii na mléko. Je vůbec dobře, když dítě pije mléko?

Pokud dítě nemá přímo alergii na mléko, není důvodem, proč by mléko nemělo pít. Mléko a mléčné výrobky jsou významným zdrojem vápníku, jódu, vitamínů a bílkovin.
Petra Hanáková
Je třeba při přípravě mléka (umělého) kojeneckou balenou vodu ještě převařit?

To zcela určitě. Při přípravě mléka je nutné kojeneckou vodu ještě 15 minut převařit.
Andrea Haleski
Jaké ovoce je možné dávat dětem při průjmových onemocněních?

Dětem i dospělým je při průjmových onemocněních vhodné dávat jíst banány. Působí jako přírodní střevní desinfekce a navíc do těla přináší ionty ( hlavně draslík) a cukr. Pomůže i jablko zbavené slupky a jemně nastrouhané.

Comments are closed.