Pečujte o své nohy

Naše nohy jsou trochu odsouvány stranou při naší celkové péči o tělo. Přitom nás téměř celý život nosí.

Teprve když nás začnou bolet, věnujeme jim zvýšenou pozornost. Zejména ženy trpí přetížení nohou. Souvisí to s tím, že častěji nosí nesprávné, příliš úzké nebo příliš vysoké boty. Mozoly, otlaky, kuří oka, bolestivé záněty nebo dokonce trvalé deformace jsou jen některé z možných následků.

Při zánětu vbočení palce oteče záprstní kloub, kůže zrohovatí a zčervená. Nepohodlné boty nezanechávají pouze ošklivé otlaky, ale mohou nohu úplně zdeformovat.
V ponožkách z umělých vláken se nohy potí, čímž se zvýší riziko zápachu a plísňového onemocnění.

Jak tomu zabránit?

– Kupte si raději o půl čísla větší boty. V zimě by v nich měl být dostatek místa pro teplé ponožky, v létě dostatek prostoru i při mírném otoku způsobeném teplem.
– Při koupání nohou a chodidel pokožku důkladně masírujte tvrdým kartáčem, aby se dobře prokrvila.
– Při akutním přetížení si nejprve udělejte koupel nohou. Pak je důkladně namasírujte krémem nebo natřete olejem, příp. osvěžujícím tonikem. Masáž provádějte oběma rukama krouživými pohyby od palce po lýtko.

Bylinky

I bylinky mohou být nápomocné při potížích nohou.
– Zápach nohou: levandule, rozmarýn, tymián
– Bolesti kloubů: květy arniky, sena, rozmarýn
– Pocení nohou: konopice, bezinky, máta peprná
– Bolavé nohy: dubová kůra, šalvěj, přeslička
– Unavené nohy: puškvorec, heřmánek, máta peprná, rozmarýn, zeměžluč
– Plíseň na nohou: kakost, šalvěj

pedikura

Kondiční program

– Co nejčastěji zařaďte do svého jídelníčku tmavozelené, žluté a oranžové druhy zeleniny, protože obsahují vysoký podíl vitamínu A s ochranným účinkem na pokožku.

– Nohy denně natřete čistou šťávou z aloe vera. Pak je pokožka hladká a chráněná před plísňovými onemocněními, bolestmi a zánětem.

– Pokud se vám potí nohy, pravidelně do bot a ponožek nasypte zásyp. Zůstanou tak suché a zásyp zároveň zabrání vzniku nepříjemného zápachu.

– Šlapání vody podporuje prokrvení a udržuje nohy mladé.

– Podle možnosti jděte co nejčastěji bosí, noste pohodlné boty a ponožky z přírodních materiálů – to jsou nejjednodušší triky k udržení zdravých nohou.

– Octová koupel působí povzbudivě a osvěživě a zvláště se doporučuje při pocení nohou. Do plné vaničky teplé vody přidejte šálek jablečného octa.

– Koupel s řasami pokožku nohou krásně změkčí a zjemní, zmírňuje záněty, a pokud se používá formou kúry, může pomoci proti plísním.

– Bylinné lázně pomáhají vrátit energii unaveným nohám. Hrst bylinek zalijte vroucí vodou a deset minut nechte louhovat. Scezený nálev nalijte do vaničky a nohy v něm deset minut močte. Po pěti minutách dolijte horkou vodu.

Kuří oka

Kuří oka vznikají trvalým tlakem většinou zvenčí na malíček, jsou velmi bolestivá. Nové kuří oko je možné odstranit pomocí náplasti s účinnou látkou nebo čajovníkovým olejem. Také pomáhá zábal z kaše z rozdrcené zralé papáje. Nestříhejte nůžkami.

Comments are closed.