Nový výzkum dává naději na pilulku na hubnutí přes nový lék.

Každý, kdo má otevřené oči, musí vidět, že postupně naše společnost tloustne. Méně pohybu, nevhodné průmyslové potraviny a tempo společnosti každoročně produkuje nové kila navíc.

Člověk je tvor pohodlný. Nemá rád nepohodu. Změna životního stylu a úprava stravovacích návyků jsou proto často nepřekonatelnou překážkou.

Zvykli jsme si, že na jakýkoliv problém je zde pilulka.
V tomto duchu se vědci z MIT a Harvardu rozhodli najít genetickou cestu, jak s obezitou zatočit a to bez cvičení. Ve studii vydané v New England Journal of Medicine popisují své pokroky.

„Obezita je tradičně vnímána jako výsledek nerovnováhy mezi množství potravin, které jíme a tím, kolik cvičíme. Ale tento pohled ignoruje individuální genetiku každého jedince. “ Říká hlavní autor.

hubnutí

Na co vědci přišli
Výzkum vztahů genetiky a obezity přináší ovoce. Vědci odhalili cestu, která řídí náš metabolismus. Buď si tělo tukové buňky uloží nebo spálí.

Největší spojitost s obezitou je umístěna v oblasti genu známého jako „FTO“, který byl objeven v roce 2007. Od tohoto data na něj vědci zaměřují svou pozornost.

Předchozí studie dosud selhaly. Nepřinesly vysvětlení mechanismu, jak genetické rozdíly mohou vést k obezitě. Nová studie přináší důležitý poznatek o „hlavní řídící jednotce“ v ukládání tuků, což naznačuje, že genetické rozdíly mohou mít vliv na fungování lidských tukových zásob.

Ve studii vědci shromáždili vzorky od zdravých Evropanů, které obsahovaly rizikový gen a vzorky bez něj. Objevili, že vadný gen narušuje kontrolování této oblasti a „vypíná“ spalování tuků, což vede k obezitě.

Změnou vadného genu vědci zjistili, že ho je možné změnit na bezrizikový a zvrátit ukládání tuků ve prospěch jejich spalování.

„Takovou manipulací umíme přepínat mezi skladováním energie a energetickým spalováním a to jak na úrovni buněk tak organismu. To poskytuje novou naději pro objevení léku na obezitu.“ Říká autor.

Ačkoli vědci budou nadále hledat cestu, jak poznatky přetavit do reálné „pilulky“, jedno je jisté. Je to další forma zkratky, na kterou lidé vždy dobře slyšeli.

Proč jsou tak populární diety?
Protože lidé se nechtějí měnit. Chtějí být hubení, ale nechtějí hubnout. To bolí. Hubnutí začíná v hlavě. Bez správně nastavené mysli a sebekázně bude jakýkoli pokrok vždy jen dočasný.

Comments are closed.