Na obezitu nestačí jen dieta…

Obezita nesouvisí jen se šatníkem – je hlavním nepřítelem našeho zdraví

Obezita je enormně těžký zdravotní problém. Není to jen estetický problém, se kterým si obezitu mnozí spojují – obezita je příčinou řady nemocí s nedozírnými následky. Snížením hmotnosti o 5 až 10% při obezitě lze předejít mnoha závažným nemocím, z nichž vyčnívají nejvíce kardiovaskulární choroby. To vyžaduje komplexní management léčby a hlavně změnu v psychice a myšlení lidí. Uvedl to hlavní odborník Ministerstva zdravotnictví SR pro obor kardiologie Gabriel Kamenský. Dlouhodobé snížení hmotnosti snižuje úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění o 9%, na cukrovku o 44% a o 37% klesá riziko úmrtí na některá nádorová onemocnění.

BMI nad 40 = morbidní obezita

Světová zdravotnická organizace (WHO) definovala hodnotu BMI mezi 18,5 až 24,9 než úroveň představující nízké riziko vzniku zdravotních rizik souvisejících s nadměrnou hmotností. Hodnoty mezi 25,0 až 29,9 již představují zvýšené riziko, 30,0 až 39,9 oblast vysokého rizika a hodnotu nad 40, která spadá do kategorie morbidní obezita, považuje WHO za velmi vysoce rizikovou pro vznik doprovodných zdravotních rizik. Při těchto hodnotách BMI zaznamenali až 12-násobně vyšší úmrtnost ve věku 25 až 34 let a 6-násobně vyšší ve věku 35 až 44 let.

Obezita přímo ovlivňuje činnost srdce a cévní systém, čímž zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, které jsou nejčastější příčinou úmrtí ve světě i na Slovensku. Pro trvalé snížení hmotnosti je nutná celková změna životosprávy – rychlý úbytek hmotnosti nepomůže. „Dosáhnout trvalý úbytek lze při zapojení všech faktorů, které hmotnost ovlivňují – pravidelný pohyb, vyvážená strava, celková změna životního stylu a podpůrná farmakologická léčba. Pacient však musí systém léčby pochopit a chovat se tak, „zdůrazňuje G. Kamenský.

Problém podle G. Kamenského začíná již od dětí. „Zatímco v minulosti jsme byli zvyklí jít si po škole zahrát fotbal, hokej, prostě jít ven, dnes si dětí sednou za počítač a nelze je od něj odtrhnout. Všichni jsme zvyklí více jíst a méně se pohybovat. Dospělý člověk přijde unavený z práce, je rád, že je rád a jeho největším požitkem je dobře se najíst. Myšlení lidí – to je to nejdůležitější, co je třeba při léčbě obezity změnit, „upozorňuje G. Kamenský.

 

Faktory znamenající zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a jsou zároveň dobře měřitelné:

nadměrný obvod pasu (zvýšené riziko u mužů více než 94 cm, u žen 80 cm; vysoké riziko zdravotních problémů je při 102 cm u mužů a 88 cm u žen),

nízké hodnoty tzv.. dobrého nebo HDL cholesterolu (méně než 1,0 mmol / l u mužů a 1,1 mmol / l u žen),

zvýšená koncentrace triglyceridů – tukových částic v krvi (více než 1,7 mmol / l),

zvýšená hladina cukru v krvi (nalačno více než 5,6 mmol / l).

 

„Znepokojující je i informovanost lidí o svém zdravotním stavu – při asi 120 tisíc dobrovolně vyšetřených za několik let na regionálních úřadech veřejného zdravotnictví 50% nevědělo, jaký má krevní tlak a až 80% vyšetřených netušili, jaký mají cholesterol,“ uvedl G. Kamenský.

 

Podpůrná farmakologická léčba – pohyb je však nezbytný!

Obezita vyžaduje celoživotní léčbu, která by se měla zaměřit především na snížení zdravotních rizik. Vedle komplexní změně stylu života zaměřeného na snížení příjmu a zvýšení výdeje energie, základní příčiny obezity, přispívá ke snížení hmotnosti a její udržení i podpůrná farmakoterapie v programu Merrylinka.

„Výsledky studií ukazují, že účinně zvolená farmakoterapie pomáhá pacientům nejen při redukci hmotnosti, ale má výrazně pozitivní vliv i na ostatní parametry, které znamenají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Pokud je k primárním změnám životosprávy zahrnuta i farmakoterapie, až třikrát více pacientů dosáhne cílové 5 až 10-procentní redukci hmotnosti. Už i takové mírné snížení hmotnosti se vedle snížení obvodu pasu pozitivně projeví i ve zvýšení hladiny dobrého cholesterolu, snížení hladiny glykémie, snížení krevního tlaku av nižším riziku vzniku trombóz a ischemické choroby srdeční, „dodává Mgr. Radka Pliesková z obeziotologické sekce Abbott Laboratories.

Více na: http://www.naseinfo.cz/clanky/styl-a-krasa/obezita-nesouvisi-jen-se-satnikem#ixzz3Pf9781eJ

Comments are closed.