Bezlepková dieta

Asi nejznámější nemocí, která vyžaduje bezpodmínečné dodržování bezlepkové diety, je celiakie. Není to ale nemoc jediná, dalšími jsou alergie na lepek a Duhringova dermatitida. Principem bezlepkové diety je naprosté vyloučení lepku neboli glutenu ze stavy nemocného.

Dodržování bezlepkové diety se většinou daří v relativně krátké době výrazně zlepšit stav nemocného. U celiakie a alergie na lepek je bezlepková dieta vlastně jediným prostředkem, jak zabránit projevům nemoci.

Lepek (gluten) v sobě obsahují obiloviny – pšenice, ječmen, žito, oves. Je tedy nezbytné, aby z jídelníčku nemocného byly vyřazeny všechny potraviny, které jsou z těchto obilovin vyrobeny. V první řadě to znamená vyloučení běžných výrobků z mouky (pečivo, knedlíky, cukrářské výrobky, těstoviny), vloček, krup, krupice, rostlinného masa, které se prodává pod názvem seitan. Na první pohled se tedy může zdát, že dodržování bezlepkové diety je velmi nesnadné, někdy až nemožné. Ale není tomu tak!

Mnohé potraviny naopak zcela přirozeně lepek neobsahují a dá se s nimi tedy v jídelničku nahradit to, co nemocný jíst nemůže. Hotovým pokladem jsou pro bezlepkovou dietu například: brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, proso, pohanka nebo sója. Z mnohých z nich se vyrábí i mouka, kterou lze dále použít pro výrobu bezlepkových jídel.

U průmyslově vyráběných potravin je nezbytně nutné, aby člověk, který musí dodržovat bezlepkovou dietu, pečlivě sledoval údaje o jejich složení na etiketách. Jedná se hlavně o polotovary typu polévek, omáček, dále o paštiky, konzervy, výrobky z mletého masa, zmrzlinu, kypřící prášky, pudingy, cukrovinky.

Jedním z nepříjemných momentů bezlepkové diety je, že stravování bývá přeci jen oproti běžnému o něco dražší. Už delší dobu jsou v naší společnosti vidět snahy o to, aby zdravotní pojišťovny přistupovaly k bezlepkové dietě v případě celiakie a alergie na lepek jako k jediné možné léčebné metodě a přispívaly tak na nákup vhodných potravin. Zatím jsou to ale snahy bezúspěšné. V oblasti sociální se ledy již trochu pohnuly, ale ani tak to zdaleka nestačí. Nezbývá proto než doufat, že se situace i nadále bude, byť pomalu, ale přeci jen, posouvat tím správným směrem!

Lidé odkázaní na bezlepkovou dietu ji musí dodržovat celý život. Jinak si zadělávají na další zdravotní problémy v budoucnu. Musí zkrátka tuto dietu přijmout jako nezbytnou součást svého životního stylu. Jen tak si zachovají své zdraví do pozdního věku.

Comments are closed.